„Életre keltette a nőket” – 120 éve született Christian Dior!
Ruháival a nőiességet hangsúlyozta, és divattörténeti pillanat volt, amikor a második világháború után bemutatta új kollekcióját – ezzel sokak szerint megfosztva Coco Chanelt a trónjától.
Nélkülözhetetlen az orosz szakértelem az ITER projektjéhez.
Hiába az ukrajnai háború miatti feszültségek, léteznek olyan ügyesek, ahol szó sem lehet az Oroszország és a Nyugat közötti együttműködés beszüntetéséről. Ilyen például a Dél-Franciaországban épülő kísérleti termonukleáris reaktor építése is – írja a Politico.
Az International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) nem nélkülözheti az orosz mérnökök és tudósok szakértelmét. A kísérleti, fúziós reaktor építésében harmincöt ország vesz részt, és nincs mód arra, hogy az egyik partnert kirakják az együttműködésből.
Az ITER, ami névleg egy apolitikus projekt, természetesen nehéz helyzetbe került az ukrajnai háború miatt, hiszen az orosz támadást követően Nyugat-Európában az lett a divat (és az elvárt), hogy kényszeresen meg kell szabadulni mindentől, ami orosz, de legalább is el kell ítélni. A fúziós reaktor esetében ezt már csak azért is nagyon nehéz lenne megtenni, mert a projekt finanszírozásának 90 százaléka nem pénzbeli, hanem például az egyes alkatrészek drága előállításából tevődik össze, ami többnyire a projektben résztvevő országokban történik.
Az ITER-projekt jelenlegi állásában viszont még a korábbinál is fontosabbak az orosz alkatrészek és szaktudás, amiknek az importját jelentősen megnehezíti az európai szankciós rezsim.
Arról egyelőre nincs szó, hogy az orosz mérnökök és más szakemberek kilépnének a projektből, mint ahogy még Moszkva sem jelezte, hogy hátrahagyná az ITER-t.
Fotó: HANDOUT / ITER RUSSIA / AFP